Borsalarda yılsonu rallisi güçlü gelecek

Yatırım çevrelerindeki yılsonuna ilişkin karamsar öngörüler yersiz olabilir. Ünlü yatırım uzmanı Thomas Hayes aralık ayında ortaya çıkacak tüketici talebiyle üretimin artacağını ve hisse senetlerinin yükseleceğini öngörüyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kasım ayı rallisinin ardından küresel borsalarda yıl sonu ticaretine ilişkin geri çekilme söylentileri ortaya çıktı. Yatırım danışmanlığı şirketi Great Hill Capital’ın Başkanı Thomas Hayes son dönemde aralık ayı rallisinin önünün kesilmesi ihtimaline ilişkin çok fazla soruyla muhatap olduğunu belirtiyor. Ancak Hayes ‘Noel Baba rallisi’ olarak da bilinen yıl sonu rallisinin gerçekleşmesinden şüphe duymuyor.

Marketwatch’un haberine göre yatırım uzmanı S&P 500 Endeksi’nin kasım ayında %10 ila %15 oranında yükseldiği zamanlarda hisse senetlerinin aralık ayını %100 oranla pozitif seviyede kapadığının altını çiziyor. Hayes bu trendin devam etmesini beklediğini belirtiyor.

Yatırım uzmanı aralık ayı performansı için, “Banka hisselerinin, savunma hisselerinin ve enerji alanındaki hisselerin performansları, eğer talep büyüklüğü daha iyi seviyelere çıkmazsa, gelecek mart ayında ulaşacağı seviyelerden daha yukarı seviyelerine ulaşacağına inanıyorum” görüşlerine yer verdi.

Hayes, 2,5 trilyon dolarlık tasarrufların, bastırılmış talebin ve korona virüse karşı aşılanma sürecinin başlamasının önümüzdeki haftalarda satın alma taleplerini serbest bırakacağını belirtti.

Yatırım uzmanı, “Tüketiciler harcama yaptıklarında fabrikalar üretimlerini hızlı bir şekilde arttıracaklar zira tüm raflar neredeyse boş kalacak. Ekonomik aktivite seviyelerine bağlı olarak ABD stokları da tarihin en zayıf seviyelerine yaklaştı” ifadelerine yer verdi.

Hayes, sözünü ettiği nakit rallisinin oluştuğu ortamda rotasyonun da gerçekleşeceğinin altını çiziyor. Bu rotasyon pandemi döneminde evde kal hisseleriyle yükselen teknoloji hisselerinden ekonomik krizden hasar görerek değerinin altına düşen hisselere yönelik hareketin devam edeceğini işaret ediyor.

Yatırım uzmanı, “Mart ayından bu yana kısa vadede genel endekslerde kolay para elde edildi. Kolay paranın ölü sektör ve hisselerden ayrılmaya daha yeni başladığını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Banka hisselerine güvendiğini belirten Hayes özellikle Wells Fargo hisselerinin favori tercihi olduğunu belirtti. Wells Fargo hisseleri son beş haftadaki en düşük seviyesine göre %40 yükseldi ve Hayes bunun “sadece bir başlangıç” olduğuna inanıyor.

 

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yorum Yap

© 2020 Tüm hakları saklıdır